JDM-Option.pl Forum
Forum fanatyków Japanese Domestic Market.

Nippon Corner - Bonsai.

Pawco - 2007-10-06
Temat postu: Bonsai.
Cytat z tej strony:
http://bonsai-klub.klub.mylog.pl/news.php?id=56763

CO TO JEST BONSAI?
Bonsai (jap. bon - płaska taca lub pojemnik, sai - roślina; chin. pensai) to drzewa oraz krzewy, hodowane w specjalnych pojemnikach, tak aby pozostawały w zminiaturyzowanej formie. Efekt ten jest uzyskiwany dodatkowo poprzez specyficzne przycinanie oraz pielęgnację.

Sztuka hodowania bonsai pochodzi z Chin, gdzie nazywana jest pensai. Z połowy czternastego wieku pochodzi pierwszy wiersz mówiący o sztuce bonsai, jednak najwcześniejsze rysunki bonsai pochodzą ze skryptów z 1309 roku. Sztuka bonsai zanikła w Chinach, podczas gdy w Japonii osiągnęła doskonałość.

W przeszłości sztuką tą zajmowali się ludzie wysoko urodzeni - arystokraci, osoby duchowne, jednak od wieku siedemnastego bonsai zaczęli parać się zwykli ludzie. Wyhodowanie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Do hodowli wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. Najmniej natomiast ceni się krótko żyjące gatunki roślin, jak np. topola.

W sztuce bonsai wyróżnia się liczne style, według których kształtowane jest drzewko.

Drzewko bonsai nigdy nie jest "skończone" - jest ono żywą rośliną, wymagającą stałej pielęgnacji, polegającej nie tylko na podlewaniu i nawożeniu, lecz również na dbaniu o skarłowaciały kształt rośliny poprzez używanie technik mechanicznych. Drzewko jest więc przycinane, pędy uszczykiwane a gałęzie owijane drutem, by zachowały nadany im kształt.

Bardzo często sztuce bonsai kompozycyjnie towarzyszą dodatkowe elementy np. kamienie, których to umiejętność ekspozycji zyskała rangę osobnej dziedziny suiseki.

Tworzenie miniaturowych "krajobrazów na tacy", nazywanych saikei ("żyjący krajobraz"), jest specyficzną formą bonsai, wykorzystującą skały, trawy, mchy, piaski oraz żywe drzewa. Obok żywych roślin można wykorzystać również sztuczne (bonkei). Przy starannym doborze roślin i zachowaniu proporcji można uzyskać precyzyjne odtworzenie krajobrazu w miniaturze.



Deox - 2007-10-06

Cytat z tej stronki:
http://japan-ana-i-kroczix.blog.onet.pl/

"Bonsai czyli roślina w doniczce.
W rzeczywistości nazwa ta obejmuje cała sztukę hodowania, kształtowania i pielęgnacji miniaturowych drzewek w ceramicznych naczyniach. Wbrew pozorom nie wymaga ona skomplikowanych umiejętności – znajomość podstawowych zasad ogrodnictwa, przestrzeganie zaleceń japońskich ekspertów w tej dziedzinie i przede wszystkim dużo wytrwałości. Miniaturyzację osiąga się bowiem na drodze prostych zabiegów ogrodniczych, takich jak przycinanie korzeni i gałęzi,przesadzanie, naginanie konarów. Ale sztuka nie polega na samej miniaturyzacji, w drzewku musi być zaklęty kawałek natury; ta mała replika krajobrazu nie może zatracić jej nastroju, a samo drzewko i ceramiczne naczynie powinny tworzyć stylizowaną, harmonijną całość.
Wiek bonsai, podobnie jak jego wielkość nie są wykładnikami jakości. Przeciętne drzewko od podstawy pnia do wierzchołka ma od kilku do kilkunastu centymetrów. Te najmniejsze Japończycy nazywają mame bonsai. Osiągnięcie prawdziwego piękna wymaga wielu lat, więc cierpliwość staje się niezbędnym elementem tej sztuki. Na szczęście efekty zawsze wynagradzają znawiązką wieloletnie starania."

Sporo info o Bonsai:
http://www.bonsai.com.pl/

Przykładowe bonsai:








mum666 - 2008-04-02

A może by tak ożywić temat fotkami własnych drzewek, wiadomo nie samymi samochodami człowiek żyje ;) ja zaczne...

ficus retusa:





ulmus parvifolia:




serissa foetida:



Mam jeszcze pare, ale narazie tylko te nadają sie do pokazania. Chciałem zaznaczyć, że raczkuje w sztuce bonsai, wszystkie drzewka kupione w niemieckim sklepie ogrodniczym a nie w profi szkółce i jak narazie tylko przesadzone, przycinane i podstawowe zabiegi pielęgnacyjne a nie formowanie.

Zapraszam do wrzucania swoich i komentowania, wiem, że dużo osób trzyma takie drzewka w domu bo w każdym hipermarkecie da sie je kupić.

Deox - 2008-04-02

Sam je hodujesz i pielęgnujesz? :)
adrian - 2008-04-02

ja mialem ale pies mi zzarl ale kikuta moge wkleic jak cos :P
mum666 - 2008-04-02

Deox napisał/a:
Sam je hodujesz i pielęgnujesz? :)


Tak, trzeba im codziennie poswiecic pare minut rano i wieczorem, potrzebuja duzo wilgoci wiec trzeba je czesto zraszac, przycinanie i inne zabiegi to juz zadko, otwieram wtedy piwko i zajmuje mi to cały wieczor.

Bartek! - 2008-04-06

tez mam serisse ale narazie nie ma co pokazywac, jak ja troche ogarne to na pewno dam jakies foto :P
Matey - 2008-04-06

Ja musze zakupic sobie, gdzie to mozna kupic w necie gdzies ?
Bartek! - 2008-04-06

niby nie polecaja ale najlatwiej i najszybciej dostaniesz w jakims duzym markecie ogrodniczym np. OBI ale niekoniecznie kiedys widzialem w leroy merlin, realu, biedronce

a takze allegro...

http://www.allegro.pl/search.php?string=bonsai

tylko niewiadomo w jakim stanie przyjdzie Ci takie drzewko, czy sie nie poniszczy w transporcie, czy sie zbytnio nie przesuszy itd.

edit
kup sobie jak najmniejsze drzewko zebys sam mógł je kształtowac, przycinac i nadc mu taki kształt jaki bedzie Ci najbardziej odpowiadał

ogolnie zajebista sprawa z takim Bonsai'em polecam kazdemu :-)

Matey - 2008-04-06

Bartek! napisał/a:
OBI ale niekoniecznie kiedys widzialem w leroy merlin, realu, biedronce


Znajdz mnie to w Brzeźniu ;)

Musze sie zaglebic w temacie :)

Bartek! - 2008-04-06

popytaj w pszczółce moze maja :mrgreen:
a na serio to w kwiaciarni babka powinna Ci ogarnac bez problemu:)

Matey - 2008-04-06

w Pszczółce jak w pszczolce, ale w tym tu duzym no przy skrzyzowaniu, nie wiem jak sie nazywa. Tam moze powinni miec, tam wszystko maja ;) A tak serio to gdzies w Sieradzu musze sie popytac...
Bartek! - 2008-04-06

raczej ze ogarna Ci w kwiaciarni jakiejs w sieradzu na bank, a moze nawet na stanie beda miec <yes> to sie teraz modne robi, we wro robia specjalne dni azjatyckie i wtedy masz do wyboru do koloru bonsai'ów
mum666 - 2008-04-07

Ja raczej polecam okazy około 25-35cm, musicie pamietac, ze jezeli drzewko jest juz w małej płaskiej doniczce to będzie rosło bardzo powoli, jezeli chcecie uzyskac przyrost pnia na grubosc to musicie na 2-3 lata posadzic je w dużej, głębokiej donicy.
Drzewka z marketu najlepiej odrazu opryskać środkiem przeciw grzybom i owadom, sam walczyłem ze ślimakami i innym syfem.
Zraszac przynajmniej 3 razy dziennie, trzymać najdalej metr od okna, podlewać przez zanurzenie całej donicy w wodzie, to też pomaga pozbyć sie robactwa które wtedy powyłazi, do zraszania i podlewania używać deszczówki albo przegotowanej odstanej 24h wody, albo będziecie miec takie białe zacieki na lisciach ktore ja mam, bo mi sie nie chce wody gotowac :oops: .
Po okresie aklimatyzacji albo odrazu po kupnie najlepiej wymienic ziemie na nową, łatwo przepuszczalną (można kupić gotowe mieszanki do bonsai, albo robić własne z torfu, piasku i akadamy w różnych proporcjach) i zrobić warstwe drenażową (do liściaków AKADAMA). To tyle z takich podstawowych rzeczy, mam nadzieje, że sie komus przyda.

adrian - 2008-04-07

wow jestem pod wrazeniem,zawsze chcialem miec Bonsai ale ponoc sporo roboty jest a tu widze ze da rade,ale chyba sie skusze.Jaka odmiane bys polecil dla nowicjusza?jesli to woogole jakas roznica.Jak tam z cena bo patrzac na allgro to sa za 45 zila i za 200 :roll:
mum666 - 2008-04-07

Z czystym sumieniem moge polecic drzewko tej pani:

http://allegro.pl/show_us...php?uid=7403326

Kupowałem od niej azalie i jest zdrowa i w dobrej kondycji, drzewka warte swojej ceny. Widze tez ze ten koles czasem ma dobre okazy:

http://allegro.pl/show_us...php?uid=3693930

Podoba mi sie, ze przycina niepotrzebne pędy i wymienia podłoże, zawsze mniej roboty dla nas, łatwe gatunki to wszelkiej maści ficusy ale ja polecam tylko retusa bo benjamin naprzykład wolno rośnie, dla poczatkujacych dobre tez są carmony i wiązy drobnolistne.

adrian - 2008-04-07

ile maja te Twoje drzewka i do kiedy sie forumuje te drzewka?dawaj wiecej fot swoich :-P
kamorek - 2008-04-07

kurde widze trzeba będzie swoje fotki porobic i powklejac :) hi no ładnie że nie tylko ja się w to bawię :)
Kevin - 2008-04-08

Podobają mi się bonsai, ale kurde mam już tyle zainteresowań, że nie ma kiedy tego ogarniać! :kwasny: Trzeba kupić gotowca! :D
mum666 - 2008-04-08

adrian napisał/a:
ile maja te Twoje drzewka i do kiedy sie forumuje te drzewka?dawaj wiecej fot swoich :-P


Drzewo cały czas rośnie i sie zmienia nawet w pełni uformowane musisz przyciąc ra czy dwa razy w roku i co 2-3 lata przesadzić. Nie mam pojęcia ile mają moje na oko od 5 do 15 lat. Dorzuce fotki mojej azalii którą niedawno kupiłem jak sie pogoda poprawi...

Kevin - 2008-04-08

Tu macie ciekawego bonsai! ;)

http://gin-n-juice.devian...aganza-70021934

Tomek - 2008-04-08

Ja dzis w Bierdonce za 15 PLNów kupilem takiego Bonsaia :mrgreen: i mam pytanie bo nigdzie nie pisze jaki to jest rodzaj (nazwa) i jak go narazie pielegnowac,co ile mu czasu wody nalewc,ile tej wody itp.. ;-)

ps: to narazie taki na probe :) jak mi nei zdechnie to kupie lepszego :)



mum666 - 2008-04-08

Tomek proszę bardzo:

serissa cuchnąca - serissa foetida
stopień trudności: gatunek dość trudny w uprawie.

Pochodząca z Japonii serissa nazywana jest "drzewem tysiaca gwiazd" z powodu dużej ilości białych kwiatów (najintensywniejsze kwitnienie przypada na czerwiec, choć roślina może kwitnąć cały rok). Kora w białoszarym kolorze, łuszcząca się.

Stanowisko: miejsce nasłonecznione, przy mocnym słońcu cieniować. Latem toleruje stanowisko pod gołym niebem. W okresie mniej intensywnego oświetlenia wskazana temperatura niższa, około 15 stopni C (minimalna temperatura 12 stopni C). Chronić przed zimnym powietrzem.

Pielęgnacja:
Podlewanie: regularne. Nadmierne podlewanie objawia się czarnymi czubkami liści oraz pędów. Utrzymywać wysoką wilgotność powietrza (codzienne zraszanie poza okresem kwitnienia).
Przesadzanie: wiosną, co dwa lata.
Drutowanie: od czerwca do kwietnia. Cięcie możliwe cały rok.
Nawożenie: co dwa tygodnie od kwietnia do września.

Tomek - 2008-04-08

Ale bede mial roboty ja pier*ole :lol: :lol: a to piszesz ze jest jakas cuchnaca to ona bedzie mi smierdziec :lool: ?
Matey - 2008-04-08

Kurde zajaralem sie, tez musze sobie kupic :)
Deox - 2008-04-08

Matey napisał/a:
Kurde zajaralem sie, tez musze sobie kupic :)


też z biedronki? :D

Matey - 2008-04-08

niee, cos powazniejszego :)
Tomek - 2008-04-08

To na probe :) zobacze czy podołam ;) a skad wiesz ze taki shit z biedry dlugo nie wytrzyma :D
Matey - 2008-04-08

moze i wytrzyma, ale mi sie nie podoba...
adrian - 2008-04-08

ja sobie wczoraj kupilem z allegro :hurra:
Tomek - 2008-04-08

Ahaa o wyglad chodzi :) mi tez sie srednio podoba ale innych nie było :-/

ja to o takim marzylem :D



mam nadzieje ze wytrzyma dosc dlugo :) jak tak to kupie z dwa nowe ale juz z allegro jakies porzadne :D chociaz bambusa z biedronki mam z poltora roku i nadal ladnie sie trzyma i rosnie sobie :mrgreen:

Cytat:
ja sobie wczoraj kupilem z allegro :hurra:


już sie wczoraj podniecałes wiec :ssij: :]

adrian - 2008-04-08

ten co chce Tomasz tez mi sie widzi ale ja zakupilem tego
http://allegro.pl/item340...na_prezent.html

Tomek - 2008-04-08

lub taki bonsaik mi sie widzi :-D


mum666 - 2008-04-08

adrian napisał/a:
ten co chce Tomasz tez mi sie widzi ale ja zakupilem tego
http://allegro.pl/item340...na_prezent.html


Ale dałeś dupy... na tej aukcji nawet nie ma real foto tylko jakieś znalezione na google, dostaniesz małą, wątłą sadzonke udającą bonsai eh...

Tomek moja serissa już raz kwitła i wcale nie śmierdziała, może dlatego że ja miałem tylko kilka kwiatków, a jak zakwitnie cała to dopiero ją czuć, ale najpierw to musisz o nią zajebiscie dbac zeby zaczęła kwitnąć...

Tomek - 2008-04-08

No bede ja psikal woda i podlewał codzienie,zakupilem je dzis wiec co zrobic w najblizzych miesiacach?zmienic cos?
adrian - 2008-04-08

mum666 napisał/a:
Ale dałeś dupy... na tej aukcji nawet nie ma real foto tylko jakieś znalezione na google, dostaniesz małą, wątłą sadzonke udającą bonsai eh...

no to sie zobaczy jak to bedzie 8-)

mum666 - 2008-04-08

Tomek napisał/a:
No bede ja psikal woda i podlewał codzienie,zakupilem je dzis wiec co zrobic w najblizzych miesiacach?zmienic cos?


:roll: codziennie to mozna podlewac bambusy i papirusy... po miesiacu jak bedzie w dobrej kondycji wymien jej ziemie na nowa lepiej przepuszczalna mieszanke, pisalem o tym w tym temacie.

Bartek! - 2008-04-09

serissa wali tylko jak ja obcinasz, jak kwitnie to nie wydziela zadnego zapachu...
zraszaj ja z 2-3 razy dziennie

Cino - 2008-04-12

Matey napisał/a:
Ja musze zakupic sobie, gdzie to mozna kupic w necie gdzies ?



W trojmiescie w Castoramie napewno sa :)


Zrobiliscie mi chec i licytuje jakies na allegro. Jak przyjdzie i bedzie wszystko si to pokaze :)

mum666 - 2008-04-30

No więc mam 2 nowe drzewka:

Wiąz drobnolistny kupiony na gorzowskich targach drzew i krzewów, zimowany na dworze, zrzucił liście na zime i bardzo ładnie wystartował na wiosne, za 2-3 lata będzie już na poziomie mam nadzieje.




I Fikus, dziś byliśmy w sklepie zoologicznym nakupić zapasów dla naszej bandy psów, zauważyłem fikusa w opłakanym stanie, zaczął schnąć, powrastane druty, ziemia sucha jak pieprz stał gdzieś między akwariami, cena 85 euro... poszukałem jakiegoś sprzedawcy mówie mu ze za 20 wezme, odrazu sie zgodził.

Usunąłem druty, suche gałęzie, skróciłem go o jakieś 15cm ale dalej tam jest sucho, opryskałem go środkiem na szkodniki i obficie podlałem, stoi w ogródku warzywnym z reszta stada, fotki:

Przed:



Po:



Jutro/po jutrze wymieniam całą ziemie, wsadzam pod folie na pare tygodni i czekam cierpliwie aż odżyje.

OLO - 2008-06-26

Ejj chłopacy jest problem... Moja dziewczyna kupiła sobie krzaka Bonsai, wszystko fajnie pięknie, zrasza 3 razy dziennie i podlewa co dwa dni. I ta mała sosna karłowata usycha kurde :-/

Powiedziała żebym wszedł na te swoje jot de emy i się zapytał co i jak teraz... Ja to myśle żeby nawieźć troche pod tego krzaka bo akurat ze dwie godziny temu fasolke po bretońsku jadłem :mrgreen:

Heeeeeelp kurde :-|

Matey - 2008-06-26

OLO napisał/a:
Moja dziewczyna


Taaa, nie kłam...

bobas - 2008-06-27

pewnie owy krzak musi się przyzwyczaić do nowych warunków. Mój też na poczatku gubił liście
mum666 - 2008-06-27

OLO napisał/a:
Ejj chłopacy jest problem... Moja dziewczyna kupiła sobie krzaka Bonsai, wszystko fajnie pięknie, zrasza 3 razy dziennie i podlewa co dwa dni. I ta mała sosna karłowata usycha kurde :-/

Powiedziała żebym wszedł na te swoje jot de emy i się zapytał co i jak teraz... Ja to myśle żeby nawieźć troche pod tego krzaka bo akurat ze dwie godziny temu fasolke po bretońsku jadłem :mrgreen:

Heeeeeelp kurde :-|


Gdzie go trzyma? Nie nawozi sie nigdy roslin, które są w złej kondycji... nie podlewa sie co 2 dni, co tydzien, tylko wtedy kiedy trzeba.

OLO - 2008-06-27

bobas napisał/a:
pewnie owy krzak musi się przyzwyczaić do nowych warunków. Mój też na poczatku gubił liście


To mnie uspokoiło :)

mum666 napisał/a:
Gdzie go trzyma? Nie nawozi sie nigdy roslin, które są w złej kondycji... nie podlewa sie co 2 dni, co tydzien, tylko wtedy kiedy trzeba.


Krzak stoi w sypialni, na oknie, niedaleko telewizra, okno jest otwierane rano i w dzień. Podlewa co dwa dni bo wydaje się jej że wtedy trzeba. Zrobiła mu kompiel to tak jakby ma żywsze te liście co zostały ( tak mi się wydaje ).

adrian - 2008-06-28

moje bonsai juz 3 miech ciagnie i ma sie dobrze dzieki kilku radom z forum ;-) ladne sa te drzewka,planuje kupic wieksze 8-)
mum666 - 2008-07-02

OLO napisał/a:

Krzak stoi w sypialni, na oknie, niedaleko telewizra, okno jest otwierane rano i w dzień. Podlewa co dwa dni bo wydaje się jej że wtedy trzeba. Zrobiła mu kompiel to tak jakby ma żywsze te liście co zostały ( tak mi się wydaje ).


Jak stoi na parapecie to ok, jak okno jest otwarte starajcie sie nie robic przeciągu bo padnie, żeby podnieść wilgotność powietrza możecie użyć tacki z keramzytem, nie będzie trzeba podlewać tak często, i poldewajcie zawsze przez zanurzenie w wodzie.

pare fotek:

Azalia wreszcie zaczęła kwitnąć:



Troche przycięty wiąz:



Ficus zapuszczony od miesiąca chyba:


rdk - 2008-07-10

mum666 napisał/a:
Troche przycięty wiąz:
piękne to drzewko :)
mum666 - 2008-08-05

No chłopaki, co nikt nie wrzuca fotek ani nic...

Mój kawałek ogródka:



To sobie kupiłem pare dni temu, narazie tylko wymieniłem ziemie i czekam:



prezent od kobiety na dzien chłopaka:



Szczepka ficusa indica, ukorzeniłem 2 gałązki z większego okazu:



ten rosnie jak głupi, co dwa tygodnie trzeba go podcinac...



moj ulubiony ficus :)



drugie drzewko jakie sobie wogóle kupiłem, celowo w troche za dużej doniczce, niech porosnie pare lat jeszcze:



Od tego zaczęła sie moja przygoda z bonsai, równiez w doniczce przejściowej:



kwitnie sobie:



a tak wyglądało zaraz po kupnie:



I ozdoba pokoju:


Rudy Hiszpan' - 2008-08-13

Miałem taki Wiąz jak Mum ale umarł :-( oczywiście zakupiony w Carefourze.. Było mi tak smutno, że postanowiłem sie zebrac do qpy, kupic coś lepszego i naprawdę dbac o roślinkę. Mum jako że masz największą wiedzę, co polecasz? Co sie opłaca kupic? Bardzo podobają mi sie Sosny. Chce sam uformowac bydle..
Takie maleństwo będzie dobre? :-D

http://www.allegro.pl/ite...nsai_ogrod.html

Doniczke, podstawke bym skołował ale nie wiem jak dużą i głęboką donice na taki pęd. Dzięki z góry za pomoc :mrgreen:

mum666 - 2008-08-14

To będzie drzewo za jakieś 20 lat... idz do pierwszego lepszego hipermarketu wybierz drzewo w najlepszej kondycji, opryskaj czymś na grzyby i robale (w kwiaciarni/sklepie ogrodniczym napewno ci cos poleca), najbardziej wytrzymałe są właśnie wiązy i ligustry. Potem poprostu zraszaj często, podlewaj kiedy trzeba (nie pytaj sie mnie kiedy trzeba bo to poprostu widać ;) ), nie masz kwiatków w domu? A najlepiej baby co to sie nimi zajmuje? :P

Najlepsze wyjście to kupić sobie drzewo ze szkółki, w większych miastach Polski już takie sa (polecam google ;) ), troche gorsze to hipermarkety, najgorsze co można zrobić, to kupić drzewko z neta, gdzie często nie ma nawet real foto, albo ktoś nam wciska szczepki/nasionka...

Rudy Hiszpan' - 2008-08-14

Wiem coś o nasionkach :D Miało byc zioło wyrosły jakieś grzyby :hyhy: mam dużo roślin.. od kaktusów do tui tuji, nie wiem jak to sie pisze :D w hipermarketach są same liściaste.. a ja mam las za oknem i pierdolca od tych liści już dostaje..


Znalazłem jakąś akademie Bonsai. Ku&*a tu drzewka chodzą po 12000zł! Nie pomyliłem sie w zerach!

Rudy Hiszpan' - 2008-11-11

Kupiłem sobie ostatnio nawilżacz do powietrza który już chodzi ale dużej różnicy nie odczuwam. Dziś się zabrałem za mój stary niewypał (Fikus) i wyszło coś takiego:



A tu szumiące pudło



Sorry ale zdjęcia prosto z komórki :-P

PS. Czekam na jakieś konkretne rady 8-)

Yeti - 2009-01-03

od mikołaja dostałem zestaw bonsai: doniczka, nożyczki, nasiona, żwirek i gleba kokosowa:


niestety instrukcja nie odpowiedziała na wszelkie moje pytania :/

Zastanawiam się czy powinienem sadzić wszystkie trzy nasiona na raz? (aktualnie moczą się drugi dzień, zgodnie z instrukcją) A może warto dwa zasadzić w innych naczyniach?

mum666 - 2009-01-13

Co to za nasiona? Posadź na poczatek razem, za rok-dwa rozsadzisz. Zaczynanie od nasion to hardkor :P Jak tam u was zima bonsaiści? Ja dzięki nieszczelnemu oknu pozbyłem się jednego drzewka które najzwyczajniej w świecie zmarzło... pilnowałem temperatury a nie przyszło mi do łba, że tam z narożnika tam wieje. Jedno chyba wpieprzył przędziorek, przez te durne święta wszystko zamknięte i chyba nie zdążyłem w pore zrobić oprysku...

Za to jeden wiąz bardzo ładnie zrzucił liście i już wystartował na wiosne z nowym ulistnieniem, dziwie sie tylko, że to nie ten który stoi na dworze i mimo śniegu i mrozu nadal ma liście... tylko ten co sobie stał w kuchni i w ciągu 3 dni zrzucił wszystko i wytworzył pąki :shock:

No nic, to była ich pierwsza zima w nowym domu, za rok będe lepiej przygotowany :oops:

Yeti - 2009-01-14

mum666 napisał/a:
Co to za nasiona?

jakiś iglak, tak wynika z obrazka na opakowaniu :)

ramzes - 2009-04-08

Dzisiaj kupilem bonsaia w biedronce ;) wyglada tak


i tu mam pytanie: czy to wiąz drobnolistny?

jakub476 - 2009-04-08

Miałem takiego...została doniczka. :mrgreen:
ramzes - 2009-04-08

o kurde :mrgreen: mam nadzieje, że z mojego wyrośnie zdrowy japończyk ;D
Rudy Hiszpan' - 2009-06-02

Yeti zdawaj relacje czy coś się ruszyło u Ciebie ;-)
Yeti - 2009-06-02

niestety nic nie wyrosło...
najbardziej prawdopodobna przyczyna to zbyt wysoka temperatura od żarówki akwarium, na którym stała doniczka. Zorientowałem się za późno :wstyd:

ember - 2009-06-16

Czego nie nalezy robic z drzewkiem:

Lucky - 2010-09-23

Witam Panów kolegów :)

Otóż, parę dni temu w Castoramie nabyłem takiego dziada :



Jest to moje 2 drzewko, pierwsze pomimo podlewania uschło dość szybko. Tu pojawia się moje pytanie- co robić, żeby to nie uschło ? Jak często podlewać, jakimi ilościami wody i jakie zabiegi przeprowadzać ? Na wywieszce jest napisane, że to "Podocarpus Macrophylla" z tym, że na zdjęciu z wywieszki jest inny krzaczek, niż mój.
Z tego, co wyczytałem dużą wagę należy przywiązywać do nasłonecznienia drzewka. Problem w tym, że moje mieszkanie jest dość ciemne i dostaje się do niego jedynie światło odbite z części kamienicy naprzeciwko. Czy zadziała tutaj jakaś lampka dająca światło neutralne, czy to odpada zupełnie?

Proszę o pomoc :)
Pzdr!

Ewcik - 2010-09-23

Lucky napisał/a:
Witam ....

Proszę o pomoc :)
Pzdr!


Najważniejsze jest to żebyś dbał o podlewanie. Bonsai musi mieć ciągle wilgotną glebę, podlewać go należy raz / dwa (w trakcie upałów) razy dziennie, odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Dla zapominalskich wskazówka: można zasadzić mech, który będzie zapobiegał szybkiemu wysychaniu gleby. Co do nasłoneczniania to z tego co ja się orientuje wręcz przeciwnie, nalezy je postawić w stosunkowo ciemnym miejscu a kontakt ze słoneczkiem powinno mieć np. tylko do południa. Młode drzewka trzeba też przesadzać ( raz na 2 lata) i podcinać - koronę na taką wysokość na jaką uważasz, od dołu koniecznie ucinać i liście boczne wg. uznania, w miarę systematycznie (wtedy będzie ładne i gęste). Warto kupić też nawóz, może być organiczny albo mineralny i nawozić co jakiś czas, bo bonsaie dość szybko wyjadają z gleby co im potrzebne.

Na początek chyba tyle;) Powodzenia :P

Lucky - 2010-09-23

Ewcik napisał/a:

Co do nasłoneczniania to z tego co ja się orientuje wręcz przeciwnie, nalezy je postawić w stosunkowo ciemnym miejscu a kontakt ze słoneczkiem powinno mieć np. tylko do południa.


Hmm, na wywieszce jest napisane "the tree requires a bright place". Tak czy inaczej dziekuje za pomocne wskazowki, byc moze poprzednim razem uschlo mi drzewko z powodu rzadkiego podlewania i wyplukania z gleby skladnikow mineralnych (brak nawozu). Tak, czy owak, DZIEKI :)

Ewcik - 2010-09-23

Lucky napisał/a:
Hmm, na wywieszce jest napisane "the tree requires a bright place". Tak czy inaczej dziekuje za pomocne wskazowki, byc moze poprzednim razem uschlo mi drzewko z powodu rzadkiego podlewania i wyplukania z gleby skladnikow mineralnych (brak nawozu). Tak, czy owak, DZIEKI :)


no to już sama nie wiem... ja pamiętam, że moje wyrosło i było w sumie w takim miejscu 50/50 - słońce tam dochodziło, nie stało cały czas w cieniu, ale też nie na parapecie ;) stało na niziutkim stoliku jakieś 5 metrów od okna ;P

Lucky - 2010-09-23

No to jest szansa, ze moje na parapecie, przy samym oknie w dosc ciemnym podworku tez jakos bedzie sobie zylo :)
!markos - 2010-10-30

dzieciaki, mam ogromna prosbe..

moja love dostala w prezencie takie drzewko:



niestety zadne z nas kompletnie nie ma pojecia jak to sie nazywa i jak to obslugiwac, zeby bylo zdrowe i fajnie roslo.. jak czesto podlewac? gdzie postawic? cos tam sie przycina, tuninguje, czy ma sobie luzem rosnac jak mu sie podoba?

dawid9268 - 2010-10-30

To chyba ficus retusa, zaiście marketowy gadget. Podlewasz go jak każdego kwiata, przycinanie i drutowanie wskazane, ale bez pro umiejętności, to lepiej go pociachać i dodać do zupy.
!markos - 2010-10-30

nie brzmi zachecajaco :-|
Dareko - 2010-11-02

Ostatnnio tez przybyło u mnie takie drzewko, jak na moje oko duzo lisci traci ale to pewnie przez jesien :D



Majstor - 2010-11-02

A oto i moje Brzydactwo :



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Kevin - 2010-11-02

Majstora przynajmniej wygląda jak drzewko, bo te "afrykańskie baobaby" z Ikei za ładne nie są. ;-)
Pilar - 2010-11-02

Ładne drzewko Majstor :-D Ile czasu go już hodujesz?
Majstor - 2010-11-02

okolo 6 miesięcy raz na dwa tygodnie podlewam wodą z nawozem ( nawozu kilka kropli na jakieś połowę szklank )i. Drzewko śmieszne jest bardzo lubi słońce i odwraca się do okna zawsze nawet jak przestawię na kilka dni . listki sie odwracają :)Ale drzewek się nie można chwalić i ogólnie brzydactwo jest :)
fliper - 2011-02-27

Mój pierwszy post na forum motoryzacyjnym o drzewkach bonsai :mrgreen: . Oto moje maleństwo które tydzień temu zrzuciło liście ale znów ożyło.

Lucky - 2011-03-04

Przyjemne polaczenie z ta skałą. Moje niestety nadal ma tylko jakies małe zarodki czegos zielonego na pustych galeziach :(
SebaSJP - 2012-09-02

A odkopie i pokarze swoja JDM'ową doniczkę :mrgreen:


Yeti - 2012-09-02

genialne! :mrgreen: To od gokarta?
Jonek - 2012-09-02

schludnie :) i pomysłowo.
btw pod korzeniem co to jest za 'kawałek metalu'? panewka?

SebaSJP - 2012-09-02

dziękuje :oops:
tak, to opona z kartinga, a ten kawałek metalu to zewnętrzny pierścień od przegrzanego łożyska

Deox - 2012-09-03

Mocne! :mrgreen: Podoba mi się.
Rafau - 2012-09-03

gdyby odmalowac napis to dupe rwaloby przy samej szyi ^^
krezel - 2014-06-16

fajny kwiatek

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group