Powrót do strony powitalnej.


Poprzedni temat «» Następny temat
Sterowanie wiatrakami chłodnicy
Autor Wiadomość
=SAI= 


Auto: 2x JZZ30- 1JZ-GTE, S15- SR20DET
Dołączył: 22 Wrz 2008
Posty: 61
Skąd: Sz-n
Wysłany: 2013-05-14   Sterowanie wiatrakami chłodnicy

Witam wszystkich a w szczególności techników ;)
Od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie dotyczące układu chłodzącego silnika.
Chcę zamontować elektryczne wiatraki zamiast wisko, wraz z oddzielnym modułem sterującym. Moduł ten zbiera odczyty temp cieczy chłodzącej z tego samego czujnika co komputer, tj z fajki obok pompy wody. Tak samo jak aftermarkowe czujniki wraz z zegarami, mamy w takim przypadku odczyt temp cieczy wychodzącej z silnika. Jeśli moduł uruchamiający wiatraki będzie bazował na tej wartości, to będzie odpalał wiatraki niezależnie od tego czy stoimy w korku, czy jedziemy swobodnie droga, gdzie pęd powietrza przelatującego przez chłodnicę mógłby w zupełności wystarczyć do schłodzenia cieczy. Niezależnie od sytuacji, wiatraki zostaną uruchomione, bo temp cieczy wydostającej się z silnika przekracza dana wartość ustawioną w sterowniku.
Druga opcją, jest zamontowanie czujnika na dolnej rurze chłodnicy, który odczytywałby temp chłodziwa już po przejściu przez układ chłodzący a to dawałoby informację, czy załączenie wiatraków jest konieczne, czy pęd powietrza wystarcza. Jednakże, temp chłodziwa kierowanego do silnika nie może być chyba jednakowa, bo temp silnika uzależniona jest przecież od obrotów na jakich pracuje.
Czy jest na to jakiś złoty środek?
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel // modified v.0.2 by warna