Powrót do strony powitalnej.


Poprzedni temat «» Następny temat
Bonsai.
Autor Wiadomość
Pawco 


Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 3109
Skąd: 3mia100
Wysłany: 2007-10-06   Bonsai.

Cytat z tej strony:
http://bonsai-klub.klub.mylog.pl/news.php?id=56763

CO TO JEST BONSAI?
Bonsai (jap. bon - płaska taca lub pojemnik, sai - roślina; chin. pensai) to drzewa oraz krzewy, hodowane w specjalnych pojemnikach, tak aby pozostawały w zminiaturyzowanej formie. Efekt ten jest uzyskiwany dodatkowo poprzez specyficzne przycinanie oraz pielęgnację.

Sztuka hodowania bonsai pochodzi z Chin, gdzie nazywana jest pensai. Z połowy czternastego wieku pochodzi pierwszy wiersz mówiący o sztuce bonsai, jednak najwcześniejsze rysunki bonsai pochodzą ze skryptów z 1309 roku. Sztuka bonsai zanikła w Chinach, podczas gdy w Japonii osiągnęła doskonałość.

W przeszłości sztuką tą zajmowali się ludzie wysoko urodzeni - arystokraci, osoby duchowne, jednak od wieku siedemnastego bonsai zaczęli parać się zwykli ludzie. Wyhodowanie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Do hodowli wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. Najmniej natomiast ceni się krótko żyjące gatunki roślin, jak np. topola.

W sztuce bonsai wyróżnia się liczne style, według których kształtowane jest drzewko.

Drzewko bonsai nigdy nie jest "skończone" - jest ono żywą rośliną, wymagającą stałej pielęgnacji, polegającej nie tylko na podlewaniu i nawożeniu, lecz również na dbaniu o skarłowaciały kształt rośliny poprzez używanie technik mechanicznych. Drzewko jest więc przycinane, pędy uszczykiwane a gałęzie owijane drutem, by zachowały nadany im kształt.

Bardzo często sztuce bonsai kompozycyjnie towarzyszą dodatkowe elementy np. kamienie, których to umiejętność ekspozycji zyskała rangę osobnej dziedziny suiseki.

Tworzenie miniaturowych "krajobrazów na tacy", nazywanych saikei ("żyjący krajobraz"), jest specyficzną formą bonsai, wykorzystującą skały, trawy, mchy, piaski oraz żywe drzewa. Obok żywych roślin można wykorzystać również sztuczne (bonkei). Przy starannym doborze roślin i zachowaniu proporcji można uzyskać precyzyjne odtworzenie krajobrazu w miniaturze.


Ostatnio zmieniony przez Deox 2007-10-06, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
 
Deox 
Administrator


Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 6317
Skąd: JDM Option
Wysłany: 2007-10-06   

Cytat z tej stronki:
http://japan-ana-i-kroczix.blog.onet.pl/

"Bonsai czyli roślina w doniczce.
W rzeczywistości nazwa ta obejmuje cała sztukę hodowania, kształtowania i pielęgnacji miniaturowych drzewek w ceramicznych naczyniach. Wbrew pozorom nie wymaga ona skomplikowanych umiejętności – znajomość podstawowych zasad ogrodnictwa, przestrzeganie zaleceń japońskich ekspertów w tej dziedzinie i przede wszystkim dużo wytrwałości. Miniaturyzację osiąga się bowiem na drodze prostych zabiegów ogrodniczych, takich jak przycinanie korzeni i gałęzi,przesadzanie, naginanie konarów. Ale sztuka nie polega na samej miniaturyzacji, w drzewku musi być zaklęty kawałek natury; ta mała replika krajobrazu nie może zatracić jej nastroju, a samo drzewko i ceramiczne naczynie powinny tworzyć stylizowaną, harmonijną całość.
Wiek bonsai, podobnie jak jego wielkość nie są wykładnikami jakości. Przeciętne drzewko od podstawy pnia do wierzchołka ma od kilku do kilkunastu centymetrów. Te najmniejsze Japończycy nazywają mame bonsai. Osiągnięcie prawdziwego piękna wymaga wielu lat, więc cierpliwość staje się niezbędnym elementem tej sztuki. Na szczęście efekty zawsze wynagradzają znawiązką wieloletnie starania."

Sporo info o Bonsai:
http://www.bonsai.com.pl/

Przykładowe bonsai:







 
 
 
mum666 


Auto: '90 Civic EC8 D16Z6
Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 113
Skąd: Gorzów Wlkp
Wysłany: 2008-04-02   

A może by tak ożywić temat fotkami własnych drzewek, wiadomo nie samymi samochodami człowiek żyje ;) ja zaczne...

ficus retusa:





ulmus parvifolia:




serissa foetida:



Mam jeszcze pare, ale narazie tylko te nadają sie do pokazania. Chciałem zaznaczyć, że raczkuje w sztuce bonsai, wszystkie drzewka kupione w niemieckim sklepie ogrodniczym a nie w profi szkółce i jak narazie tylko przesadzone, przycinane i podstawowe zabiegi pielęgnacyjne a nie formowanie.

Zapraszam do wrzucania swoich i komentowania, wiem, że dużo osób trzyma takie drzewka w domu bo w każdym hipermarkecie da sie je kupić.
 
 
Deox 
Administrator


Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 6317
Skąd: JDM Option
Wysłany: 2008-04-02   

Sam je hodujesz i pielęgnujesz? :)
 
 
 
adrian 


Auto: D15B JDM VTEC
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 2761
Skąd: torun
Wysłany: 2008-04-02   

ja mialem ale pies mi zzarl ale kikuta moge wkleic jak cos :P
_________________
エチケットでお悩みの方に人気を集めている爽臭サプリ。一時品
JDM weblog site- http://jdmoption.wordpress.com/
 
 
 
mum666 


Auto: '90 Civic EC8 D16Z6
Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 113
Skąd: Gorzów Wlkp
Wysłany: 2008-04-02   

Deox napisał/a:
Sam je hodujesz i pielęgnujesz? :)


Tak, trzeba im codziennie poswiecic pare minut rano i wieczorem, potrzebuja duzo wilgoci wiec trzeba je czesto zraszac, przycinanie i inne zabiegi to juz zadko, otwieram wtedy piwko i zajmuje mi to cały wieczor.
 
 
Bartek! 


Auto: m5 f10, m3 e36,1/2 328 e36, cl55 amg
Dołączył: 11 Mar 2007
Posty: 8064
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-04-06   

tez mam serisse ale narazie nie ma co pokazywac, jak ja troche ogarne to na pewno dam jakies foto :P
_________________
Zawód - SYN :lol:
 
 
Matey 
Fan Wódki


Auto: 147 JTDM
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 4382
Skąd: JDM Option
Wysłany: 2008-04-06   

Ja musze zakupic sobie, gdzie to mozna kupic w necie gdzies ?
_________________
マテイ || JDM Bania Squad
 
 
 
Bartek! 


Auto: m5 f10, m3 e36,1/2 328 e36, cl55 amg
Dołączył: 11 Mar 2007
Posty: 8064
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-04-06   

niby nie polecaja ale najlatwiej i najszybciej dostaniesz w jakims duzym markecie ogrodniczym np. OBI ale niekoniecznie kiedys widzialem w leroy merlin, realu, biedronce

a takze allegro...

http://www.allegro.pl/search.php?string=bonsai

tylko niewiadomo w jakim stanie przyjdzie Ci takie drzewko, czy sie nie poniszczy w transporcie, czy sie zbytnio nie przesuszy itd.

edit
kup sobie jak najmniejsze drzewko zebys sam mógł je kształtowac, przycinac i nadc mu taki kształt jaki bedzie Ci najbardziej odpowiadał

ogolnie zajebista sprawa z takim Bonsai'em polecam kazdemu :-)
 
 
Matey 
Fan Wódki


Auto: 147 JTDM
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 4382
Skąd: JDM Option
Wysłany: 2008-04-06   

Bartek! napisał/a:
OBI ale niekoniecznie kiedys widzialem w leroy merlin, realu, biedronce


Znajdz mnie to w Brzeźniu ;)

Musze sie zaglebic w temacie :)
_________________
マテイ || JDM Bania Squad
 
 
 
Bartek! 


Auto: m5 f10, m3 e36,1/2 328 e36, cl55 amg
Dołączył: 11 Mar 2007
Posty: 8064
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-04-06   

popytaj w pszczółce moze maja :mrgreen:
a na serio to w kwiaciarni babka powinna Ci ogarnac bez problemu:)
_________________
Zawód - SYN :lol:
 
 
Matey 
Fan Wódki


Auto: 147 JTDM
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 4382
Skąd: JDM Option
Wysłany: 2008-04-06   

w Pszczółce jak w pszczolce, ale w tym tu duzym no przy skrzyzowaniu, nie wiem jak sie nazywa. Tam moze powinni miec, tam wszystko maja ;) A tak serio to gdzies w Sieradzu musze sie popytac...
_________________
マテイ || JDM Bania Squad
 
 
 
Bartek! 


Auto: m5 f10, m3 e36,1/2 328 e36, cl55 amg
Dołączył: 11 Mar 2007
Posty: 8064
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-04-06   

raczej ze ogarna Ci w kwiaciarni jakiejs w sieradzu na bank, a moze nawet na stanie beda miec <yes> to sie teraz modne robi, we wro robia specjalne dni azjatyckie i wtedy masz do wyboru do koloru bonsai'ów
_________________
Zawód - SYN :lol:
 
 
mum666 


Auto: '90 Civic EC8 D16Z6
Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 113
Skąd: Gorzów Wlkp
Wysłany: 2008-04-07   

Ja raczej polecam okazy około 25-35cm, musicie pamietac, ze jezeli drzewko jest juz w małej płaskiej doniczce to będzie rosło bardzo powoli, jezeli chcecie uzyskac przyrost pnia na grubosc to musicie na 2-3 lata posadzic je w dużej, głębokiej donicy.
Drzewka z marketu najlepiej odrazu opryskać środkiem przeciw grzybom i owadom, sam walczyłem ze ślimakami i innym syfem.
Zraszac przynajmniej 3 razy dziennie, trzymać najdalej metr od okna, podlewać przez zanurzenie całej donicy w wodzie, to też pomaga pozbyć sie robactwa które wtedy powyłazi, do zraszania i podlewania używać deszczówki albo przegotowanej odstanej 24h wody, albo będziecie miec takie białe zacieki na lisciach ktore ja mam, bo mi sie nie chce wody gotowac :oops: .
Po okresie aklimatyzacji albo odrazu po kupnie najlepiej wymienic ziemie na nową, łatwo przepuszczalną (można kupić gotowe mieszanki do bonsai, albo robić własne z torfu, piasku i akadamy w różnych proporcjach) i zrobić warstwe drenażową (do liściaków AKADAMA). To tyle z takich podstawowych rzeczy, mam nadzieje, że sie komus przyda.
 
 
adrian 


Auto: D15B JDM VTEC
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 2761
Skąd: torun
Wysłany: 2008-04-07   

wow jestem pod wrazeniem,zawsze chcialem miec Bonsai ale ponoc sporo roboty jest a tu widze ze da rade,ale chyba sie skusze.Jaka odmiane bys polecil dla nowicjusza?jesli to woogole jakas roznica.Jak tam z cena bo patrzac na allgro to sa za 45 zila i za 200 :roll:
_________________
エチケットでお悩みの方に人気を集めている爽臭サプリ。一時品
JDM weblog site- http://jdmoption.wordpress.com/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel // modified v.0.2 by warna