Powrót do strony powitalnej.


Poprzedni temat «» Następny temat
JDM
Autor Wiadomość
Deox 
Administrator


Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 6317
Skąd: JDM Option
Wysłany: 2006-11-18   JDM

JDM to skrót od Japanese Domestic Market, czyli japoński rynek krajowy. Pojęcie to nie jest niczym nadzwyczajnym. Terminu tego używa się aby opisać rynek z jakiego pochodzi zakupiony przedmiot, rzecz lub na jaki rynek został on wyprodukowany. Najczęściej termin ten stosuje się w przemyśle motoryzacyjnym, ale nie tylko. Oprócz JDM istnieje USDM, czy EDM. Końcówka DM, czyli domestic market oznacza rynek krajowy, a poprzedzające litery sugerują docelowy rynek. Przykłady: J - Japan(Japonia), US - United States(Stany Zjednoczone) i E - Europe(Europa). W skrócie można powiedzieć, że produkt JDM, jest czystej krwi produktem japońskim, co dla wielu oznacza najwyższą jakość, do której przyzwyczaiła Nas japońska gospodarka. Produkt, do którego wytworzenia użyto najlepszych surowców i zastosowano najlepsze technologie produkcyjne, oraz spełniający bezwzględną japońską politykę jakości.

To była techniczna definicja, ale jak z czasem zobaczycie te trzy literki oznaczają zdecydowanie dużo więcej. Dziś JDM stało się kultem, a nawet dla niektórych sposobem na życie! Oczywiście pierwsi jak zwykle byli Amerykanie, którzy masowo już teraz handlują gorącymi częściami prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni, bo tak naprawdę JDM nabiera wartości dopiero poza granicami swojego kraju, ponieważ dla Japończyków są to gadżety łatwo dostępne, a inni muszą się o nie mocno starać. Kolejną sprawą jest to, że owe części produkowane są tylko dla jednego kraju, co już samo stanowi o małej liczbie egzemplarzy. Wystarczy dla Japonii, ale dla reszty świata już nie i nigdy nie miało. Rzadkość powoduje, że import takich części i tak już utrudniony, przez japońskie prawo jest bardzo kosztowny. Do tego dochodzi wartość kolekcjonerska i otrzymujemy strasznie wysokie sumy za przedmioty, które same z siebie nie mają dużej wartości.

Czemu tak bardzo chcemy mieć te produkty? Po części już o tym pisałem, że chodzi o jakość wyróżniającą rodzime japońskie wyroby na tle innych. Jest jednak jeszcze inny powód, a mianowicie taki, że Japończycy mimo, że weszli na inne rynki Świata, to co najlepsze zawsze zostawiali dla siebie. Dlatego po dziś dzień nie możemy kupić Nissana Skyline z kierownicą po lewej stroni(choć ma się to zmienić z nadejściem następcy), dlatego topowe silniki Hondy mają mniejszą moc i to nie ze względu na wysoko oktanowe, lepsze paliwo. Auta na japońskim rynku wyróżniały się bogatszym wyposażeniem, o czym świadczy fakt, że już pod koniec lat 80 i początku 90 np. w ich autach oferowano nawigację satelitarną i to, że auta miały parę bajerów stylistycznych nie dostępnych w światowych odpowiednikach takie, jak ciekawsze zegary, dodatkowe schowki we wnętrzu auta, itp. Takich przykładów jest masa. Wszystko zależy od marki i modelu.

Do popularyzacji JDM przyczynili się także kultowi już japońscy tunerzy. Firmy takie jak Nismo, Mugen, Spoon, Toda, TRD, HKS, Jun i wiele, wiele innych swoimi produktami wzbogacali i tak już bardzo dobre parametry aut, że stosunkowo tanie auta w konfrontacji na torze, czy ulicy biły na głowę samochody z górnych półek cenowych. Na koniec napisze, że według mnie nie ma w 100% określenia jak powinno wyglądać auto JDM. Jedno jest pewno, że auto JDM musi spełniać jedno podstawowe założenie. Zawsze na pierwszym miejscu jest funkcjonalność auta, a potem jego wygląd. Na forum zobaczycie wiele fotek, ale też wiele z nich będzie z autami "JDM po amerykańsku", czyli jednak też przepych i chęć pokazania się. Ja uważam, że niema w tym nic złego, bo każdemu z Nas od urodzenia towarzyszy chęć imponowania innym i pokazania się jak najlepiej. Trzeba tylko pamiętać, by nie przesadzać ze stylistyką, tylko przede wszystkim podnosić wartość użytkową auta i aby instalowane elementy działały progresywnie na parametry auta, a nie odwrotnie.

Mam nadzieję, że podoba się Wam moje spojrzenie na JDM. Ciężko jest pisać na temat czegoś, co się dopiero poznaje, ale mam nadzieję, że przez to forum nauczymy się więcej o JDM i będziemy wymieniać swoje poglądy. Topik jest otwarty, by każdy z Was sam mógł przedstawić, swój punkt widzenia.

 
 
 
Deox 
Administrator


Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 6317
Skąd: JDM Option
Wysłany: 2007-04-06   

Czytając wiele wypowiedzi różnych osób na różnych forach dotyczących definicji JDMu czasem dostaje białej gorączki. Nerwica człowiek bierze jak paru maniaków ślepo kreuje ten styl po swojemu i z uporem maniaka mówią innym co ma być JDM, a co nie. Dlatego postanowiłem wyszukać w sieci jakiś naprawdę konkretny artykuł precyzujący czym jest JDM.

Proponuje zapoznać się z tym artykułem http://www.therealjdm.com...heRealJDM20.pdf , z którego naprawdę możecie dowiedzieć się czym jest JDM, a nie z moich, czy innych wypocin specjalistów z różnych stron internetowych w PL.

Przede wszystkim niech każdy z Was weźmie sobie do serca poniższą sentencję i od tego zacznie zgłębianie wiedzy o Naszej wspólnej pasji.

"JDM is not longer determined by a "Made in Japan" sticker, it has evolved into something far bigger."

I przestańcie wierzyć w bajki jakie snują niektórzy pseudo znawcy "JDM"o braku spojlerów, body kitów, dużych kółek i innych gadżetów w tym stylu, bo przede wszystkim JDM to nie tylko Honda Civic i inne Hondy, ale masa różnych Japońskich marek, a także JDM to nie ambery, które według większości są jakimś wyznacznikiem. Zgoda są ładne i mi też sie cholernie podobają, ale jakby ktoś nie wiedział, to w Japonii z fabryki 5 gene wyjeżdżały bez amberów. Pamiętajcie też, że te wszystkie popierdółki jak naklejeczki typu Koleshiya, Soshinoya i inne są tylko dodatkiem cieszącym oko. Artykuł jest po angielsku, ale jak ktos zeche go zgłębić to nie będzie to stanowiło przeszkody. Zapraszam też do dyskusji w tym temacie i dzielenia się spostrzeżeniami i poglądami.
 
 
 
Deox 
Administrator


Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 6317
Skąd: JDM Option
Wysłany: 2007-04-09   

Niżej post Japońca uzupełniający po części wiedzę:
http://www.jdm-option.pl/...bc49d36fda#3493
 
 
 
rdk 
me against the world


Auto: służbowe
Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 10509
Skąd: Miasto Aniołów
Wysłany: 2007-06-14   

to ja jeszcze dodam od siebie taki artykuł, myślę że wart jest poczytania [j. angielski] i wiele rzeczy ładnie jest tutaj opisanych
http://www.digitalhorizon..._06/may_06.html
 
 
 
Deox 
Administrator


Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 6317
Skąd: JDM Option
Wysłany: 2007-06-18   

Polecam tego bloga www.therealjdm.com .

Są tam teksty kolesia Bena Schaffera, który zajmuje się pisaniem dla Modified Magazine. Prowadzi on columnę w tej gazecie i pisze właśnie o JDM. Na jego blogu znajdziecie odnośniki do artykułów tego pana i dowiecie się więcej na temat tworu jakim jest JDM.
 
 
 
Kevin 


Dołączył: 05 Gru 2006
Posty: 3401
Skąd: JDM Option
Wysłany: 2007-09-10   

Dopisuję słowa Rodneya Willsa, które usłyszałem w "The Pursuit of Function "! Pasują idealnie!

"JDM"?

"Function of racing is the fashion"
"racing is the ultimate inspiration, racing ever goes out of style and function of racing is the fashion so if you have a properly functioning car it will never go out of style"
_________________
www.jdm-option.pl !!! Najlepsze forum !!!


 
 
 
listeczek5

Dołączył: 12 Paź 2018
Posty: 1
Skąd: polska
Wysłany: 2018-10-12   

Hej jestem Jowita, właśnie się zarejestrowałam. Pozdrawiam
 
 
Pit 
Piotr aka Limon


Auto: FK8R
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Posty: 10097
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-10-12   

Krychu wchodzisz :mrgreen:
 
 
no_fear 


Dołączył: 15 Sty 2007
Posty: 535
Skąd: Krk
Wysłany: 2018-10-12   

to do kompletu kwintesencja J D M

gruuuuuba fura :shock:
 
 
lukas4


Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 1812
Skąd: gfx
Wysłany: 2018-10-12   

Limon, ty zamiast przywitac to Kryszarda do tablicy wołasz :D wiesz ze mało kto dźwiga jego przywitanie;p noo chyba, że wiecie cos o jego pobycie w tajlandi i ze miala nastapic zmiana nicka :-D

listeczek5, cześć, tu jest odpowiedni topick:

http://www.jdm-option.pl/...t=10&start=2370

Jakis mod chyba musi po nas posprzątać bo to średni temat na takie rozmowy :p
_________________
"The value of life can be measured by how many times your soul has been deeply stirred."

Soichiro Honda
 
 
froda

Dołączył: 13 Paź 2018
Posty: 1
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-10-13   

Witam Was wszystkich miło !
 
 
elber

Dołączył: 18 Paź 2019
Posty: 1
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2019-10-18   

Witam wszystkich
_________________
https://www.facebook.com/BronPancerna
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel // modified v.0.2 by warna