Powrót do strony powitalnej.


Poprzedni temat «» Następny temat
Umowa zlecenie a może Samozatrudnienie
Autor Wiadomość
Yarek 


Auto: made in italy
Dołączył: 20 Sie 2008
Posty: 223
Skąd: Krk
  Wysłany: 2015-02-14   Umowa zlecenie a może Samozatrudnienie

Witam Forumowiczów,


Zwracam się z prośbą o podpowiedź, ponieważ pewnie część z Was byłą w takiej sytuacji jak ja lub jest pracodawcami, ewentualnie znacie temat, lub sami otrzymacie taką propozycję.



Upomniałem się u Pracodawcy o podwyżkę której od dłuższego czasu nie mogłem dostać.



Dotychczas pracowałem/uje na umowie zlecenie. Stawka godzinowa, za +/-200 godzin miesięcznie zarobię około 2000zł netto. Pracuję w Krakowie i świadczę pracę biurową.



Pracodawca zaproponował mi praktycznie jedną możliwość w celu wzrostu dochodów, przejścię na działalność gospodarczą, świadczyłbym taka samą pracę i przedstawił mi kalkulację ze po odliczeniu kosztów zarobię 2600zł.


Teoretycznie 600zł więcej, jednak co pewnie normalne mam wątpliwości.



-Np. czas pracy, gdy będzie jej więcej otrzymam stała kwotę zamiast wprost proporcjonalną do godzin, więc teoretycznie gdybym miał dwukrotnie więcej pracy niż obecnie zarobię mniej niż dotychczas, jest to realne zagrożenie bo firma się rozwija.

-Jak formę opodatkowania przy takim (raczej niskim) wynagrodzeniu wybrać,

-co mógłbym odliczać w zależności od wybranej formy opodatkowania,

-na co zwrócić uwagę,


Sugestie, wskazówki, kalkulację oraz wszelkie za i przeciw mile widziane.

Wszystkim dziękuję za pomoc i poświęcony czas. :)
 
 
antek 


Auto: Motonóg & TSI & TDI
Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 3009
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-02-14   

Zmien pracodawce/branze/sposob zarobkowania. Dowolne skreslic :roll:
 
 
 
Piotrek(T) 


Auto: Golf III, Passat B4
Dołączył: 19 Lis 2008
Posty: 1113
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2015-02-14   

A gdzie urlop, socjal? Przy takich kwotach pchanie się w prywatną działalność brzmi abstrakcyjnie.
600pln liczysz przy pomniejszonym ZUS'ie przez pierwsze 2 lata działalności?
_________________

 
 
arturro 


Auto: Almerzyna + CBR 954RR
Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 558
Skąd: Płońsk
Wysłany: 2015-02-14   

Bez sensu jak dla mnie.
 
 
 
Yarek 


Auto: made in italy
Dołączył: 20 Sie 2008
Posty: 223
Skąd: Krk
Wysłany: 2015-02-15   

Dzięki za podjęcie tematu.



Na razie jest to niezobowiązująca propozycja, przedstawiona niby jako "korzyść dla mnie ;)



Dla mnie jest jasne że pracodawca musi mieć zysk z tego i odchodzi mu wiele spraw, nawet mimo iż obecnie mam umowę zlecenie a nie etat.



Jutro dzień pracujący wiec jeśli tylko Szef będzie uchwytny postaram się pozyskać więcej informacji typu warunki kontraktu, czas trwania, kwota brutto, możliwość zerwania współpracy itp.



Piotrek(T) napisał/a:
600pln liczysz przy pomniejszonym ZUS'ie przez pierwsze 2 lata działalności?


Byłaby to moja pierwsza działalność stąd miałbym mniejsze składki ZUS przez 2 lata i na pewno kalkulację zrobiono dla mnie po najniższych kosztach, również w zakresie świadczeń emerytalnych, jednym słowem minimum taka abym na czysto miał więcej niż teraz. Jak będę wiedział o jakiej kwocie brutto mową zrobię sobie taką chłodną kalkulację tylko nie wiem jaką formę opodatkowania do takiej niskiej kwoty wybrać.


Cytat:
Zmien pracodawce/branze/sposob zarobkowania. Dowolne skreslic :roll:


o zmianie pracy myślałem i nie kryłem się z tym, stąd też wyszła taka propozycja w moją stronę.

Teoretycznie mógłbym mając działalność ruszyć w innym kierunku, jednak pracując tak jak obecnie obawiam się że brakowałoby mi czasu na inny typ działalności.
 
 
Piotrek(T) 


Auto: Golf III, Passat B4
Dołączył: 19 Lis 2008
Posty: 1113
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2015-02-15   

Yarek napisał/a:
Byłaby to moja pierwsza działalność stąd miałbym mniejsze składki ZUS przez 2 lata i na pewno kalkulację zrobiono dla mnie po najniższych kosztach, również w zakresie świadczeń emerytalnych, jednym słowem minimum taka abym na czysto miał więcej niż teraz. Jak będę wiedział o jakiej kwocie brutto mową zrobię sobie taką chłodną kalkulację tylko nie wiem jaką formę opodatkowania do takiej niskiej kwoty wybrać.


Wiadomo, że na emeryturę nie ma co liczyć ale wiedz, że ta ulga to w rzeczywistości odprowadzanie 1/2 składek od minimum czyli 2 lata pracy liczone jak rok za najniższą krajową.
To co Ci zaoferował pracodawca to zrzucenie formalności na Ciebie, pomniejszenie składek na zus ze składki od 2k netto do składki od ~600/miesiąc netto, brak urlopu to 133zł/173zł w plecy co miesiąc.

Nie znam Twojej sytuacji życiowej ale skoro myślałeś nad zmianą pracy i dostałeś taki policzek od pracodawcy to na Twoim miejscu uciekał bym stamtąd jak szybko tylko się da.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel // modified v.0.2 by warna